World cup groups

World Cup Groups – Russia 2018 – Take a glance at how the 32 groups were part up into their eight World Cup bunches in this piece.

The 2018 World Cup had 32 qualified groups from the different football confederations around the globe, and these 32 were put into four pots to choose the eight gatherings that would make up the World Cup.

2018 was somewhat extraordinary as well as whatever remains of the pots would ordinarily be done topographically, be that as it may, the FIFA rankings angle was proceeded for the other three pots.

Group A teams :  – Russia, Saudi Arabia, Egypt, Uruguay

  • THURSDAY 14TH JUNE

    Russia16:00Saudi Arabia

    Luzhniki Stadium, Moscow

  • FRIDAY 15TH JUNE

    Egypt13:00Uruguay

    Central Stadium, Yekaterinburg

  • TUESDAY 19TH JUNE

    Russia19:00Egypt

    Krestovsky Stadium, Saint Petersburg

  • WEDNESDAY 20TH JUNE

    Uruguay16:00Saudi Arabia

    Rostov Arena, Rostov-on-Don

  • MONDAY 25TH JUNE

    Saudi Arabia15:00Egypt

    Volgograd Arena, Volgograd

  • MONDAY 25TH JUNE

    Uruguay15:00Russia

    Samara Arena, Samara

Group B – Portugal, Spain, Morocco, Iran

  • FRIDAY 15TH JUNE

    Morocco16:00Iran

    Krestovsky Stadium, Saint Petersburg

  • FRIDAY 15TH JUNE

    Portugal19:00Spain

    Fisht Olympic Stadium, Sochi

  • WEDNESDAY 20TH JUNE

    Portugal13:00Morocco

    Luzhniki Stadium, Moscow

  • WEDNESDAY 20TH JUNE

    Iran19:00Spain

    Kazan Arena, Kazan

  • MONDAY 25TH JUNE

    Iran19:00Portugal

    Mordovia Arena, Saransk

  • MONDAY 25TH JUNE

    Spain19:00Morocco

    Kaliningrad Stadium, Kaliningrad

Group C – France, Australia, Peru, Denmark

  • SATURDAY 16TH JUNE

    France11:00Australia

    Kazan Arena, Kazan

  • SATURDAY 16TH JUNE

    Peru17:00Denmark

    Mordovia Arena, Saransk

  • THURSDAY 21ST JUNE

    Denmark13:00Australia

    Samara Arena, Samara

  • THURSDAY 21ST JUNE

    France16:00Peru

    Central Stadium, Yekaterinburg

  • TUESDAY 26TH JUNE

    Australia15:00Peru

    Fisht Olympic Stadium, Sochi

  • TUESDAY 26TH JUNE

    Denmark15:00France

    Luzhniki Stadium, Moscow

Group D – Argentina, Iceland, Croatia, Nigeria
  • SATURDAY 16TH JUNE

    Argentina14:00Iceland

    Otkrytie Arena, Moscow

  • SATURDAY 16TH JUNE

    Croatia20:00Nigeria

    Kaliningrad Stadium, Kaliningrad

  • THURSDAY 21ST JUNE

    Argentina19:00Croatia

    Nizhny Novgorod Stadium, Nizhny Novgorod

  • FRIDAY 22ND JUNE

    Nigeria16:00Iceland

    Volgograd Arena, Volgograd

  • TUESDAY 26TH JUNE

    Iceland19:00Croatia

    Rostov Arena, Rostov-on-Don

  • TUESDAY 26TH JUNE

    Nigeria19:00Argentina

    Krestovsky Stadium, Saint Petersburg

Group E – Brazil, Switzerland, Costa Rica, Serbia
  • SUNDAY 17TH JUNE

    Costa Rica13:00Serbia

    Samara Arena, Samara

  • SUNDAY 17TH JUNE

    Brazil19:00Switzerland

    Rostov Arena, Rostov-on-Don

  • FRIDAY 22ND JUNE

    Brazil13:00Costa Rica

    Krestovsky Stadium, Saint Petersburg

  • FRIDAY 22ND JUNE

    Serbia19:00Switzerland

    Kaliningrad Stadium, Kaliningrad

  • WEDNESDAY 27TH JUNE

    Serbia19:00Brazil

    Otkrytie Arena, Moscow

  • WEDNESDAY 27TH JUNE

    Switzerland19:00Costa Rica

    Nizhny Novgorod Stadium, Nizhny Novgorod

Group F – Germany, Mexico, Sweden, South Korea
  • SUNDAY 17TH JUNE

    Germany16:00Mexico

    Luzhniki Stadium, Moscow

  • MONDAY 18TH JUNE

    Sweden13:00South Korea

    Nizhny Novgorod Stadium, Nizhny Novgorod

  • SATURDAY 23RD JUNE

    South Korea16:00Mexico

    Rostov Arena, Rostov-on-Don

  • SATURDAY 23RD JUNE

    Germany19:00Sweden

    Fisht Olympic Stadium, Sochi

  • WEDNESDAY 27TH JUNE

    South Korea15:00Germany

    Kazan Arena, Kazan

  • WEDNESDAY 27TH JUNE

    Mexico15:00Sweden

    Central Stadium, Yekaterinburg

Group G – Belgium, Panama, Tunisia, England
  • MONDAY 18TH JUNE

    Belgium16:00Panama

    Fisht Olympic Stadium, Sochi

  • MONDAY 18TH JUNE

    Tunisia19:00England

    Volgograd Arena, Volgograd

  • SATURDAY 23RD JUNE

    Belgium13:00Tunisia

    Otkrytie Arena, Moscow

  • SUNDAY 24TH JUNE

    England13:00Panama

    Nizhny Novgorod Stadium, Nizhny Novgorod

  • THURSDAY 28TH JUNE

    England19:00Belgium

    Kaliningrad Stadium, Kaliningrad

  • THURSDAY 28TH JUNE

    Panama19:00Tunisia

    Mordovia Arena, Saransk

 Group H – Poland, Senegal, Colombia, Japan
  • TUESDAY 19TH JUNE

    Colombia13:00Japan

    Mordovia Arena, Saransk

  • TUESDAY 19TH JUNE

    Poland16:00Senegal

    Otkrytie Arena, Moscow

  • SUNDAY 24TH JUNE

    Japan16:00Senegal

    Central Stadium, Yekaterinburg

  • SUNDAY 24TH JUNE

    Poland19:00Colombia

    Kazan Arena, Kazan

  • THURSDAY 28TH JUNE

    Japan15:00Poland

    Volgograd Arena, Volgograd

  • THURSDAY 28TH JUNE

    Senegal15:00Colombia

    Samara Arena, Samara